Okna dachowe. Na co zwrócić uwagę?

Posted by in Rodzaje okien on 17 marca 2014

Okna dachowe. Na co zwrócić uwagę?

Poddasze wyposażone w okno dachowe jest doskonałym miejscem, aby urządzić w nim pokój lub nawet mieszkanie. Niestety, źle dobrane nie spełnia swojej roli i jest uciążliwe dla użytkowników. Na co zwrócić uwagę, aby okno dachowe nie utrudniało życia, o tym kilka zdań poniżej.

Komfort i bezpieczeństwo

Wybierając okno dachowe należy zwrócić uwagę na przepuszczalność promieni UV. Dobre okno powinno powstrzymywać promienie w jak największym stopniu. Standardowe przepuszczają około 40% promieniowania, ale najlepsze zmniejszają współczynnik do zaledwie 5%.

Ważna jest także przepuszczalność ciepła. Okna jednokomorowe będą go przepuszczać więcej, co latem sprawi, że na poddaszu trudno będzie wytrzymać z powodu zbyt wysokiej temperatury. Dobrze również, jeżeli wewnętrzna powłoka jest pokryta powłoką niskoemisyjną, która m.in. odbija ciepło z grzejników i zapobiega jego wydostawaniu się na zewnątrz. Okna energooszczędne pozwolą nam zatem zaoszczędzić.

W tym przypadku nie można jednak zapomnieć o zastosowaniu odpowiednich nawiewników. Wentylacja powietrza jest bardzo ważna szczególnie w okresie grzewczym. Nawiewniki rozwiązują problem obiegu powietrza w sposób komfortowy i energooszczędny.

okna na poddasze

Jeżeli mieszkamy w mieście i za oknem przez większość czasu panuje hałas należy wybrać okna o wysokim współczynniku Rw. Informuje on o izolacji akustycznej, która chroni o przedostawaniu się do mieszkania dźwięków z ulicy.

Warto też zabezpieczyć się przed niechcianymi gośćmi i wybrać okna o dużej odporności na stłuczenia. Modele antywłamaniowe również określają współczynniki. Za dobre uchodzą okna klasy WK5 i WK6 i szybach P5 i P6.

Materiały i certyfikaty

Do wyboru na rynku jest wiele różnych modeli okien w zależności od kształtu dachu i konstrukcji poddasza. Dzielą się jednak na dwie istotne grupy – okna z drewnianą ramą i okna plastikowe PCV. Ważne, aby i jedne i drugie miały certyfikat CE, który mówi o spełnianiu norm dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Daje również pewność, że użyte do ich produkcji materiały są dobrej jakości.

Trzeba jednak pamiętać, że tańsze i gorszej jakości okna chińskie mają łudząco podobny znak, który od europejskiego różni się mniejszym odstępem pomiędzy literami i dłuższą środkową kreską litery E. Warto o tym pamiętać podczas zakupu.

Wygląd jest sprawą indywidualną, dlatego powyżej skupiłem się jedynie na właściwościach i parametrach, na które dobrze zwrócić uwagę, gdy rozważamy myśl posiadania okna dachowego. Są one ważne, aby wybrać produkt dobrej jakości i niepotrzebnie się nie frustrować przez lata użytkowania.

Więcej informacji o rodzajach okien można znaleźć pod tym linkiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *