Dobór okien na poddasze

Posted by in Rodzaje okien on 3 marca 2014

Dobór okien na poddasze

W poszukiwaniu przestrzeni często adaptujemy miejsca które do tej pory były używane raczej do przechowywania niepotrzebnych szpargałów. Wówczas nie wymagały ani światła ani przewiewności, jednak wraz z pojawieniem się aktywności warto zastanowić się nad doborem okien na poddasze.

Miejsce

Oczywiście będziesz musiał dostosować się do kształtu dachu i ścian, ale nie oznacza to że nie masz żadnego wyboru. Zastanów się jednak jak duże okno będzie ci naprawdę potrzebne. Wbrew pozorom możesz przesadzić także z dobrobytem przy rozmiarze, pilnuj by była w proporcji do pozostałych powierzchni szklanych w domu. Pamiętaj też o przeznaczeniu poddasza. Jeśli będzie służyć jako sypialnia, wielkie okno może być zbyt wyraźnym wejrzeniem do jego wnętrza. Nie daj się porwać możliwością tak by zasłoniły ci realne potrzeby.

 okno pionowe

Okno pionowe

Dostępne jeśli poddasze ma wysokie szczytowe ściany, doświetlą cała przestrzeń. Przy wystarczającej ilości miejsca możesz także wybrać formę portfenetru, czyli szklanych drzwi z balustradą na zewnątrz.

Okna dachowe i kolankowe

Do zamontowania bezpośrednio w dachu, bardzo popularny polski produkt eksportowy. Dostępne w wielu wersjach i wzorach, zapewniają dużo światła, choć są nieporęczne w myciu. Praktycznie każde nowoczesny model ma łatwy w użyciu mechanizm otwierania, więc nie musisz się martwić że nie sięgniesz do klamki. Okno kolankowe, znane tez jako fasadowe to połączenie pionu ze skosem, możliwe w przypadku dachu bez okapu. Dobre rozwiązanie łączące zalety obu powyższych wersji, choć wymaga pomocy specjalisty w montażu.

 przestronne skośne okno

Lukarna

Coraz popularniejsza metoda dostarczania światła oraz widoku do poddaszy wymaga od nas dodatkowej konstrukcji w dachu. Oznacza to także w wypadku szerszej lukarny ocieplenie oraz izolację tego wystającego fragmentu. Specjaliści zwracają uwagę że ze względu na tworzoną przez nią wnękę, lepiej jeśli jest nie ona zbyt wąska i tylko na pokaz, ponieważ nie będzie dopuszczać światła.

Świetlik

Rozwiązanie nastawione wyłącznie na dostarczenie światła, świetlik to pionowy szyb wyłożony odblaskowym materiałem. W ten sposób zbiera on promienie słoneczne i przekazuje je w dół do mieszkania. Wymaga wiercenie w dachu na większej wysokości.

Jakąkolwiek z opcji wybierzesz, pamiętaj że wymaga ona manipulowania, czasami dość znacznego, w konstrukcji dachu, dlatego dobrze jeśli zasięgniesz przed jakąkolwiek zmianą porady fachowca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *