Oryginalne ozdoby do rolet okiennych – jak je wyczarować w kilka minut?

Posted by in Porady on 25 lipca 2016

Oryginalne ozdoby do rolet okiennych – jak je wyczarować w kilka minut?

Każde wnętrze z czasem potrzebuje jakiegoś akcentu czy dodatku, który je ożywi i rozbudzi. Jeśli nie chcemy diametralnie zmieniać aranżacji czy kupować drogich dekoracji, wystarczy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, z pomocą których odmienimy wystrój pomieszczenia i obudzimy uśpionego ducha mieszkania.

Wystarczy jeden klik, by zobaczyć jak krok po kroku stworzyć nowe dekoracje do domu. Zacznijmy od rolet okiennych. Stosujemy je w różnego rodzaju oknach zwykle po to, by kontrolować dopływ światła słonecznego i ciepła do wnętrza mieszkania. Na rynku dostępne są różne wersje rolet, od klasycznych – pełnych po nowoczesne – zaciemniające.

Ze względu na materiał, z którego są wykonane i płaszczyznę do pokrycia te pierwsze lepiej nadają się do dekoracji. Jednolita i jednobarwna tkanina jest doskonałą warstwą do farbowania czy malowania. Ze sztywnego kartonu możemy wyciąć ciekawy szablon bądź wybrać z dostępnych w sieci wzorów i wydrukować. Potrzebne będą również farby do tkanin (mogą być w sprayu lub sztyfcie).

Przed odwzorowaniem szablonu na rolecie trzeba ją dobrze przetrzeć z kurzu i pyłów. Wybrane modele nadają się do prania ręcznego. Najlepszy efekt osiągniemy zdejmując rolkę materiału z okna i układając ją rozwiniętą na czystej podłodze. Przed malowaniem zaplanujmy, jak ma wyglądać wzór. Następnie sprawdźmy w mało widocznym miejscu, jak będzie prezentował się wybrany kolor.

Możemy zacząć odwzorowywać szablon na tkaninie. Przed ponownym zawieszeniem na okno roleta musi dobrze wyschnąć. Jeśli jesteśmy bardziej kreatywni i uzdolnieni artystycznie, możemy pokusić się o ręczne narysowanie ornamentów. Mogą to być motywy odwołujące się do aranżacji przestrzeni albo klasyczne rysunki, pasujące niemal do wszystkiego (ręcznie możemy także wykonać dekoracje ścienne, szczególnie jeśli zastosujemy do tego gotowe szablony malarskie o nich przeczytasz więcej tu).

Wnętrze w stylu egzotycznym ożywią czarne lub brązowe cętki na rolecie okiennej. W tradycyjnej aranżacji sprawdzą się drobne kwiaty, liście czy po prostu delikatne poziome maźnięcia cienkim pędzlem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *