Okna pasywne

Posted by in Rodzaje okien on 30 kwietnia 2014

Okna pasywne

Dom pasywny to budynek, który został wybudowany w taki sposób, aby zminimalizować zużycie energii w trakcie jego eksploatacji. Charakteryzuje się więc doskonałą izolacją, dzięki której nie wymaga on w niektórych przypadkach nawet instalacji tradycyjnego systemu ogrzewania, a jedynie dogrzewania. Ten rodzaj budynku potrzebuje więc specjalnie przystosowanych okien.

 

Założenia budynku pasywnego

Aby dom można uznać za pasywny, musi on charakteryzować się następującymi cechami:

  • niskie zużycie energii przeznaczonej do ogrzewania (maksymalnie 1, 5 l oleju opałowego/m2 na rok)
  • niskie zużycie wszelkich nośników energii – prądu, gazu, oleju opałowego,
  • możliwość dogrzewania powietrza wentylacyjnego bez konieczności instalowania pełnego systemu ogrzewania
  • szczelność wszelkich elementów konstrukcyjnych, umożliwiająca maksymalny zysk energii przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat ciepła.

 

Okna pasywne

Bardzo ważną rolę w konstrukcji domu pasywnego spełniają okna. Muszą być one specjalnie przystosowane, by być maksymalnie szczelne i opowiadać szczegółowym wymogom budownictwa pasywnego. Oto czym powinny charakteryzować się pasywne okna:

szczelne ciepłe okna

  • zastosowania szyby potrójnej lub ultrapasywnego pakietu czteroszybowego, gdzie przestrzenie pomiędzy szybami wypełnione są argonem lub kryptonem.
  • specjalna rama o głębokości od 85 – 120 mm (głębokość ta jest większa od głębokości standardowych ram okiennych wynoszącej ok. 68 mm).
  • współczynnik przenikania ciepła, który dla całego okna powinien wynosić mniej niż 0,8 W/m2K (np. Uw=0,7 W/m2K, Uw=0,5 W/m2K)
  •  specjalny montaż okien, który umożliwia ograniczenie wstępowania mostków cieplnych (powodujących ubytek ciepła, a także skraplanie się pary wodnej i w efekcie zawilgocenie). Niektóre okna pasywne wyposażone są także w ciepłą ramkę międzyszybową, która również eliminuje ryzyko występowania zjawiska mostków termicznych.
  • komory wewnątrz profili wypełnione pianą poliuretanową.
  • wzbogacenie w dodatkowe uszczelki, które nie tylko wpływają się termikę okien, ale także polepszają ich izolacyjność akustyczną.
  • zastosowanie niskoemisyjnych powłok, które gwarantują maksymalne zyski cieplne z promieniowania słonecznego, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ubytków ciepła.

 

Okna pasywne mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z PCV i znajdą zastosowanie nie tylko w budownictwie pasywnym, ale też tradycyjnym. Ważne jest, aby charakteryzowały je wyżej opisane cechy. Warto też dodać, że gwarancją pasywności okien jest certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt.

Photo credit: bricksandbread / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Photo credit: tlillis4 / Foter /  (CC BY-ND 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *