O czym należy pamiętać urządzając łazienkę?

Posted by in Bez kategorii on 2 sierpnia 2016

O czym należy pamiętać urządzając łazienkę?

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, dlatego jej aranżacja jest szczególnie trudnym wyzwaniem aranżacyjnym. Aby pomieszczenie dobrze nam służyło i zapewniało możliwość komfortowego dbania o codzienną higienę, należy stosować się do kilku sprawdzonych wnętrzarskich zasad.

W aranżacji łazienki należy pamiętać, że pomieszczenie musi spełniać potrzeby wszystkich domowników. Nie możemy zatem dopasować jej wystroju jedynie do swoich indywidualnych potrzeb. Funkcjonalna łazienka będzie również miejscem przyjaznym dla najmłodszych domowników.

Strefy wpływów

Na początek należy umiejętnie rozplanować rozmieszczenie wszystkich urządzeń sanitarnych, jakie znajdą się w pomieszczeniu. Umywalka powinna znajdować się możliwie blisko okna, aby w trakcie golenia lub wykonywania makijażu mieć dobry dostęp do naturalnego oświetlenia. Z kolei miskę ustępową powinniśmy ulokować w możliwie ustronnej części łazienki.

Planując poszczególne elementy, należy także zachować odpowiednie odległości. Przykładowo aby móc swobodnie korzystać z umywalki powinna się ona znajdować w odległości mniej więcej 30 cm od najbliższej ściany czy elementów wyposażenia wnętrza. Z kolei przed umywalką powinniśmy dysponować wolną przestrzenią o wymiarach 90×60 cm. Natomiast dostępna przestrzeń przed WC powinna być zbliżona do wymiarów 50×50 cm. Przed kabina prysznicową przestrzeń na powinna wynosić 90×60 cm, a przed wanną 100×70 cm.

Odpowiednie oświetlenie

W przypadku łazienki nie wystarczy nam jeden główny punkt świetlny. Ostre światło padające z góry z pewnością nie będzie sprzyjało relaksowi w trakcie długiej gorącej kąpieli. Dlatego właśnie warto zamontować również oświetlenie boczne, które będzie przyjemniejsze. Ponadto musimy pamiętać o dobrym oświetleniu lustra. Punkt świetlny powinien znajdować się ponad nim lub z jego dwóch stron – dzięki temu zapewnimy sobie równomierne oświetlenie twarzy na czas wykonywania makijażu.

Częstym błędem popełnianym w aranżacji łazienki jest niewłaściwy dobór ceramiki. Dlatego warto sprawdzić różne rozwiązania i propozycje wykończeniowe. Niestety – wyglądu płytek nie zmienimy tak łatwo jak koloru farby na ścianie. Jeśli poszukujemy dodatkowych informacji przydatnych w aranżacji łazienki, warto zajrzeć tu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *