Jakie wybrać okna?

Posted by in Rodzaje okien on 21 grudnia 2015

Jakie wybrać okna?

Wybór okien to bardzo ważna decyzja w każdym domu i mieszkaniu. W przypadku domów mamy do wyboru albo etap projektowania albo generalnego remontu, który niesie ze sobą wymianę wszystkich starych okien.

Decydując się na nowe okna trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych elementów, które mają bezpośredni wpływ na dokonanie ostatecznego wyboru.

Elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, jest miedzy innymi odporność na obciążenie wiatrem. Wyrażane jest to w sześciostopniowej skali. Do polskiego klimatu wystarczający jest poziom C2 – dopuszcza on ugięcie się skrzydła o 1/300 (w drzwiach balkonowych jest to około 7 milimetrów), podczas wiatru wiejącego z prędkością 130 kilometrów na godzinę. W ostatnim poziomie skali – C6 – takie ugięcie byłoby możliwe, dopiero podczas wiatru wiejącego z prędkością 200 kilometrów na godzinę.

Kolejnym elementem na jaki trzeba zwrócić uwagę jest wodoszczelność – element ten posiada 10 klas. Dla przykładu klasa 7A oznacza, że niczym nieosłonięte okno może lekko przeciekać, w momencie kiedy na okno będzie napierać deszcz niesiony prędkością 80 kilometrów na godzinę – a dodatkowo deszcz będzie padał prostopadle do okna.

Każde z okien powinno także spełniać odpowiednie właściwości akustyczne. Im większa wartość tego parametru na opisie okna – tym lepiej. Zdecydowanie większą wartość akustyczną na poziomie Rw > 40 dB stosuje się w pobliżu lotnisk czy też autostrad.

Kolejnym elementem, jaki trzeba wziąć pod uwagę wybierając okna, jest jego przenikalność ciepła. Wszystkie okna od początku 2021 będą spełniać wymagania Uw < 0,9. Dotyczy to zarówno samej szyby jak również framugi okna.

Przepuszczalność powietrza wyrażona jest na podstawie czterech poziomów. Ostatnia klasa posiada stopień pełnej izolacji i nie przepuszcza powietrza do pomieszczenia. Ostatni poziom przepuszczalności powietrza montuje się w domach, które zaopatrzone są w mechaniczną wentylację.

Jak widać elementów dotyczących wyboru okna jest bardzo dużo. Wszystko zależy od naszych własnych preferencji oraz dopasowania okien do miejsca, w jakim będą montowane. Inne okna trzeba wybrać na północy kraju, jeszcze inne na południu, a inne blisko lotniska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *