Jakie drzwi do domu warto kupić?

Posted by in Porady on 15 stycznia 2016

Jakie drzwi do domu warto kupić?

Wybierając drzwi wejściowe do domu bardzo często kierujemy się jedynie ich wyglądem. Oczywiście ich walory estetyczne będą miały z pewnością duże znaczenie, niemniej drzwi zewnętrzne muszą przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo.

Oferowane w sklepach drzwi zewnętrzne nie są sobie równe. Mając jednak na uwadze komfort i poczucie bezpieczeństwa domowników, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy dane drzwi posiadają odpowiedni certyfikat określający ich klasę.

Jakie wyróżniamy klasy drzwi wejściowych?

Klasy drzwi wejściowych określane są w formie liczb. Klasa 1 to drzwi standardowe, klasa 2 – modele o podwyższonej wytrzymałości, a klasa 3 i 4 – drzwi powszechnie nazywane antywłamaniowymi. Podstawowy podział wyróżnia także drzwi klasy 5 i 6, określające modele pancerne, przy czym są one stosowane głównie w bankach, na komendach policji czy innych tego typu obiektach.

Drzwi klasy 1 i 2 najczęściej montowane są w mieszkaniach znajdujących się w blokach. Choć ich wytrzymałość może budzić pewne zastrzeżenia, pamiętajmy, że na osiedlach standardem są już zamykane drzwi klatek schodowych, domofony, monitoring, a niekiedy także ochrona.

Modele klasy 3 będą polecane dla właścicieli domów szeregowych lub jednorodzinnych, zlokalizowanych na większych, zamkniętych osiedlach. Natomiast osoby mieszkające w domach jednorodzinnych z dala od większych osiedli czy mniej zaludnionych okolicach powinny zainwestować w solidne drzwi zewnętrzne, najlepiej klasy 4.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując drzwi do domu zwróćmy też uwagę na szczelność oraz izolację akustyczną wybranego modelu. Istotnym parametrem będzie także fakt, czy dane drzwi otwierają się na zewnętrz czy do wewnątrz. Pierwszy wariant będzie polecany głównie w domkach jednorodzinnych, natomiast drugi z wymienionych – w blokach.

Podczas zakupu chwilę poświęćmy również na dobór materiału, z jakiego mają być wykonane nasze drzwi. Najpopularniejsze modele produkowane są między innymi z drewna, PVC, stali, aluminium oraz włókna szklanego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *