Jakich błędów unikać aranżując okno?

Posted by in Porady on 9 sierpnia 2016

Jakich błędów unikać aranżując okno?

Dekoracja okienna jest niezwykle ważnym elementem wystroju wnętrz. Dzięki niej możemy nie tylko wygodnie sterować światłem dziennym wpadającym do mieszkania, czy zapewnić sobie poczucie prywatności. Efektownie wykończona wnęka okienna urozmaica stylizację pomieszczenia i nadaje mu przytulniejszy charakter. Jednak aby firany, zasłony czy rolety prezentowały się naprawdę dobrze, należy postępować zgodnie z kilkoma zasadami. Oto najczęstsze błędy aranżacyjne, jakich powinniśmy unikać dekorując okna w swoim domu.

Źle dobrany rozmiar zasłon lub firan

Tkanina zawieszona na karniszu powinna mieć taką długość, aby dosięgać do samej połogi lub nawet lekko na nią opadać. Jeśli firany lub zasłony są za krótkie, aranżacja będzie się prezentować niekorzystnie. Podobnie jest z szerokością materiału – zasłony lub firanki powinny być mniej więcej 2 razy szersze niż wnęka okienna. Tylko dzięki temu tkanina będzie się układać w eleganckie fałdy.

Zbyt nisko zamontowany karnisz

firany

Ten błąd aranżacyjny jest spotykany nad wyraz często. Wielu z nas przytwierdza bowiem karnisz bezpośrednio nad wnęką okienną. Znacznie lepszy efekt można osiągnąć montując go bliżej sufitu lub na samym suficie. W takim przypadku firany i zasłony opadające aż do podłogi sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało wyższe. W artykule http://dom.elblag.net/artykuly/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-karnisz,26320.htm znajdziemy wskazówki pomocne przy wyborze karniszy.

Niedopasowane firany i zasłony

Ten duet to wnętrzarska klasyka. Połączenie firan i zasłon w aranżacji okiennej to jednak nie zawsze strzał w dziesiątkę. Zwłaszcza, jeśli źle dopasujemy do siebie tkaniny. Wielu z nas przesadza ze zdobieniami – firany i zasłony wykonane z wzorzystych materiałów stworzą wrażenie chaosu. Z kolei połączenie lekkich i zwiewnych firan z ciężkimi zasłonami również jest nietrafionym rozwiązaniem.

Materiał opadający na grzejnik

wystrój okna

Tkaniny zawieszone na karniszu nie zawsze musza sięgać aż do podłogi. W takim przypadku optymalna długość materiału powinna nie sięgać niżej niż do parapetu. Jeśli materiał przykryje grzejnik, zaburzymy właściwy przepływ nagrzanego powietrza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *