Wstawianie okien z PCV

Posted by in Porady on 4 kwietnia 2014

Wstawianie okien z PCV

Wiedza z zakresu montażu okien nie jest konieczna, ponieważ z reguły wykonują to za nas profesjonalne firmy. Zanim przystąpimy do wymiany okien, dobrze jednak zapoznać się z podstawowymi pracami i kolejnością zadań, by mieć ogląd czynności, jakie czekają na nas w związku z przedsięwzięciem.

Okna PCV charakteryzują się dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną. Materiał, z którego są wykonane gwarantuje trwałość i długoletnie użytkowanie bez dodatkowych czynności, takich jak malowanie, konieczne przy oknach drewnianych.

Zasady montażu

Do mocowania okien stosujemy metalowe kołki rozporowe, tzw. dyble (lub specjalne długie śruby), albo kotwy montażowe. Przytwierdza się je do ościeżnicy przed ustawieniem okna, natomiast dyble lub długie śruby – dopiero po jego ustawieniu.

Montaż

Pierwszą rzeczą jest sprawdzenie poziomu, pionu i kątów framugi. Jeżeli występują jakieś nierówności, trzeba je skorygować, aby stolarka pasowała do otworu. Dla łatwiejszego manipulowania oknem w trakcie obsadzania, należy zdjąć skrzydła i posługiwać się samą ościeżnicą, którą stabilizujemy za pomocą klinów. Po określeniu właściwej pozycji okna zaznaczamy na framudze punkty osadzenia kotew lub dybli mocujących.

okna pcv

Stolarkę osadzamy kontrolując pion i poziom. Właściwą pozycję zabezpieczamy na czas montażu klinami. Po zamontowaniu dybli, mocujemy ościeżnicę i zakładamy skrzydła okien, które należy odpowiednio wyregulować.

Następnie wykonujemy izolację okna za pomocą pianki poliuretanowej, wprowadzając ją pomiędzy ościeżnicę a mur. Przed uszczelnieniem zaleca się zwilżenie tego miejsca wodą. Po utwardzeniu się pianki wyjmujemy kliny, a powstałe puste przestrzenie uzupełniamy. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie materiał izolacyjny i nie dopuszcza się stosowanie pianki, jako jedynego materiału mocującego okno z murem.

Po 24 godzinach obcinamy nadmiar rozprężonej, zastygłej pianki.

Wykończenie

Wewnętrzne powierzchnie futryny trzeba wyrównać gipsem lub tynkiem. Dodatkowo spojenie okna z framugą uszczelniamy masą silikonową.

Podobnie wykończamy część zewnętrzną, przy czy należy pamiętać, aby warstwa zaprawy miała grubość wystarczającą do zakrycia szczeliny montażowej. Po jej zawiązaniu, wykańczamy framugę tynkiem.

Montaż okna wymaga pewnej wprawy, jednak postępując zgodnie z instrukcją może ją w zasadzie wykonać każdy. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni montaż dybli oraz prawidłowe osadzenie ościeżnicy w pionie i poziomie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *