Styl industrialny w aranżacji wnętrz – jak uzyskać efekt przemysłowej przestrzeni we własnym mieszkaniu?
Posted by copy in Porady on 3 sierpnia 2016
Styl industrialny to obecnie jeden z najmodniejszych sposobów urządzania wnętrz. Cechuje go niewymuszona elegancja, użytkowość oraz znakomite zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Oto kilka sprawdzonych porad, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym.
Styl industrialny, nazywany również przemysłowym, najlepiej sprawdza się w dużych mieszkaniach. Wykształcił się w połowie ubiegłego wieku w Nowym Jorku, gdzie puste budynki pofabryczne były adaptowane na mieszkania. Ważnym elementem wystroju tych wnętrz było zatem to, co pozostało po przemysłowej przeszłości lokali – cegła, szkło, beton oraz surowe drewno.
Fabryczne klimaty
Aby mieszkanie miało industrialny charakter, powinno być przestronne i maksymalnie otwarte. W niektórych lokalach urządzonych w tym stylu oddzielna jest jedynie łazienka. Taka przestronna powierzchnia powinna być wykończona wymienionymi już wcześniej materiałami. Jeśli aranżujemy nowe wnętrze oznacza to, że w celu osiągnięcia industrialnego stylu musimy się zaprzyjaźnić z postarzaną cegłą. Nawet jedna ściana w pomieszczeniu wykończona przy jej użyciu, nada wnętrzu przemysłowy charakter.
Ponadto w tego typu aranżacjach może dominować biel ścian, ale bardzo dobry efekt uzyskamy, jeśli w stylizacji uwzględnimy również beton dekoracyjny. Można go wykorzystać na wiele sposobów – przyozdobić nim ściany w pokoju dziennym czy zastąpić nim kafle pomiędzy dolnym i górnym rzędem szafek kuchennych. Kolejnym elementem, jakiego nie może zabraknąć w industrialnych wnętrzach, jest stare drewno. Wysłużone, spękane deski można zastosować do wykończenia podłogi, ale też wykonać za ich pomocą imitację belek stopowych.
Diabeł tkwi w szczegółach
Pełnię industrialnego stylu możemy uzyskać oczywiście jedynie dzięki dodatkom. Łatwym sposobem na uprzemysłowienie wnętrza są lampy. Zarówno te wiszące, jak i stojące, a także kinkiety w stylu industrialnym wyróżniają się użytkowością. W gruncie rzeczy przypominają one lampy warsztatowe lub kreślarskie, często są bowiem zabezpieczone specjalną kratką, która chroni świetlówki przed uszkodzeniami. Dobór odpowiedniej lampy ułatwią nam z pewnością porady zawarte w artykule pt. Lampa wisząca – jak dopasować model do pomieszczenia?
Z kolei meble powinny wyróżniać się nieskomplikowaną formą, a najlepiej aby i one były już miały swoje lata.