Kryteria, które należy uwzględnić przy zakupie okien

Posted by in Porady on 6 grudnia 2015

Kryteria, które należy uwzględnić przy zakupie okien

Budując dom oprócz materiałów budowlanych niezbędne są elementy konstrukcyjne zamykające otwory w ścianach i dachu. Okna pozwalają także doświetlić wnętrza, przewietrzyć je i zabezpieczyć przez zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Zobacz, czym kierować się przy wyborze najlepszych okien i kiedy trzeba się za nimi rozejrzeć.

Najlepsza pora na zamówienie okien

Okna warto zamawiać w momencie, kiedy dom jest już w całości postawiony i zadaszony.  Jeśli zostały tylko prace wykończeniowe, możesz spokojnie zająć się zamawianiem okien. Warto umówić się ze sprzedawcą tak, aby dotarły tuż przed ich montażem. Nie warto ich składować, ponieważ bardzo łatwo je uszkodzić. Dodatkowo są także pokusą dla złodziei. Świetnym pomysłem jest skorzystanie z usług firmy która oprócz dystrybucji markowych okien, zajmuje się ich montażem. Obecne na rynku okna są naprawdę dobrej jakości i często spełniają wymagania, które stawiane są oknom do budynków energooszczędnych.

Kryteria doboru okien

Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zastanowić się nad funkcjami, jakie mają spełniać okna. Zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane, funkcje które spełniają – odporność na włamanie, oszczędność energii, bezpieczeństwo obsługi itp., oprócz tego ich kolorystyka. Okna plastikowe są najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze. Najlepiej jeśli są zbudowane z profili klasy A o grubości 3 mm. Okna drewniane z kolei, wyróżniają się o wiele wyższą wytrzymałością i nie wymagają dodatkowych kształtowników. Drewno jest materiałem bardzo twardym, dzięki czemu profile są twarde i solidne.

Izolacyjność termiczna okien

Przy wyborze okien należy uwzględnić ich izolacyjność. W grubszych profilach zastosowane są większe przekładki termoizolacyjne i można też zamontować szyby. Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który informuje o tym, ile ciepła będą traciły okna. Izolacyjność zależy od zastosowanego szklenia. Jeśli zależy Ci na maksymalnym cieple, zainwestuj w pakiety trzyszybowe, które są wypełnione gazem. Warto sprawdzić jaką ramkę dystansową pomiędzy szybami mają wybrane przez Ciebie okna. Bardzo dobrze aby była wykonana z tworzywa sztucznego lub stali.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *