Grzejnik aluminiowy – zalety i wady
Posted by copy in Porady on 6 października 2015
Wybór odpowiedniego grzejnika ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia właściwej temperatury w domu i mieszkaniu, zwłaszcza w czasie chłodnych jesiennych wieczorów czy srogich mrozów. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów urządzeń są grzejniki aluminiowe. Jakie są ich najmocniejsze i najsłabsze strony?
Główne zalety grzejników aluminiowych
Podstawowym atutem grzejników aluminiowych jest ich dość lekka konstrukcja, co przekłada się na łatwość transportu i montażu urządzenia. Grzejniki aluminiowe cechuje również gładka powierzchnia, przez co nie są kłopotliwe w utrzymaniu czystości.
Grzejniki aluminiowe wykazują także dużą odporność na korozję, a ponadto niewielką bezwładność cieplną, dzięki czemu lepiej współpracują z piecami na paliwa stałe. Tego rodzaju grzejnik charakteryzują się też dobrą przewodnością cieplną, w związku z czym bardzo szybko się nagrzewają, a w domu w krótkim czasie zaczyna robić się ciepło.
Wymieniając zalety grzejników aluminiowych nie sposób nie wspomnieć również o ich bezproblemowej regulacji. Grzejniki aluminiowe wyróżnia także estetyczny wygląd oraz nowoczesny design. Nie mniejsze znaczenie ma też fakt, że są one dostępne w wielu ciekawych kształtach, co ułatwi nam dopasowanie grzejnika do aranżacji wnętrza.
Wady grzejników aluminiowych
Jednak grzejniki aluminiowe posiadają także pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Aluminium jest metalem stosunkowo miękkim, przez co grzejniki z niego wykonane mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Grzejników aluminiowych lepiej też nie łączyć z instalacją wykonaną z rur miedzianych. W przeciwnym przypadku możemy zwiększyć ryzyko elektromechanicznej korozji grzejnika. Powinniśmy również zapamiętać, że wielokrotnie łączenie czy montowanie może w rezultacie uszkodzić grzejnik aluminiowy i w konsekwencji pozbawić urządzenia pierwotnej szczelności.